Říjen

1. října 2019 v 6:00

Září je už zase minulostí, čas se nedá zastavit a tak k vám, naši milí čtenáři a příznivci, přicházíme s říjnovým příspěvkem o životě a událostech v zaječovském kostele.
Zdravíme vás, přejeme krásný den a začínáme.
První bod nového příspěvku zasahuje vlastně ještě do měsíce srpna. 31.8.2019 ve zdejším kostele uzavřeli sňatek snoubenci Barbora a Martin. Byla to další svatba a je docela příjemné poznání, že se mírně zvětšuje počet snoubenců, kteří dávají přednost církevnímu sňatku před sňatkem civilním. Myslíme si, že většímu rozšíření církevních sňatků brání to, že jen málo mladých lidí bylo v dětství pokřtěno a příliš nechtějí křest absolvovat v dospělém věku. I když výjimky se najdou, ale není jich zatím mnoho.
Určitou naději pro budoucnost dává zvětšující se počet křtů dětí a věříme, že se tento trend udrží nebo i poroste. Jak už jsme připomínali v minulém příspěvku, má obřad v kostele jinou a zvláštnější atmosféru než obřad na radnici nebo i třeba na zámku. Ve většině případů je součástí mše a celé toto uspořádání podtrhuje výjimečnost, důstojnost a význam svatebního obřadu i manželství.
Přejeme i za vás, naše čtenáře, novomanželů šťastný a klidný život, naplněný podle jejich představ. Že to snoubenců a novomanželům slušelo se můžete přesvědčit na několika přiložených fotografiích.

V září je už sedmadvacetiletou tradicí setkání bývalých příslušníků útvarů PTP - VTNP a jejich rodinných příslušníků, přátel a příznivců. I když Svaz PTP - VTNP svoji činnost oficiálně ukončil 31. prosince 2016, pokračování v tradičním setkávání zajišťuje Spolek Zděná 2012, spolu s OÚ v Zaječově. Letošní setkání 14. září bylo 27. setkáním od založení této tradice a třetím od doby, kdy organizaci převzal Spolek Zděná a OÚ.
Na setkání opět přijeli slovenští bývalí příslušníci PTP ze slovenského Hlohovce, farnosti Šulekovo. Na setkání je doprovázel jejich kněz, P. Peter Rúčka, který byl spolu s hlavním kaplanem AČR P. Jaroslavem Knichalem a P. Williamem Faixem spolucelebrantem slavnostní mše.Vzpomínka u památníku PTP v Zaječově - Dolní Kvani následovala hned po skončení mše svaté. Celá akce byla zakončena besedou, slavnostním obědem a přednáškou o historii PTP v Brdech. Tento krátký popis doplňují přiložené fotografie, které vystihují i atmosféru celého setkání.
Slovenským přátelům děkujeme za jejich obětavost, se kterou, absolvovali ze svého domova dlouhou cestu do Zaječova. Přejeme všem účastníkům setkání, aby jim jejich elán i ve vysokém věku dlouho vydržel, aby je nezradilo zdraví. Rádi je po roce opětpřivítáme na XXVIII. Setkání PTP 2020.


Zaječovský kostel a klášter prošel za dobu své existence různými peripetiemi. Několikanásobné vypálení v době husitských válek, vypálení Uhry v době třicetileté války, náboženskými spory v Čechách. Poslední ranou tomuto místu mělo být zrušení v době josefínských reforem. A právě o záchraně kostela a kláštera chceme dnes začít vyprávět. Pravda, vyprávění je trochu zvláštní svojí češtinou. Je převzaté z práce J. Topinky a K. Fryhaufové, v původní jazykové podobě, pouze s úpravou i/y do současného pravopisu, nahrazením W/V, nahrazení ks/x a pod. Nelitujte trochy námahy a začtěte se do první části příběhu:


XIV. Vypsání, kterak měl být klášter Sv. Panny Dobrotivé skasírován.

Léta Páně 1787 za panování Josefa II., Císaře Římského a Krále Českého se tak silně kláštery jak řeholních duchovních tak jeptišek kasírovaly, že i také náš klášter Sv. Dobrotivé skasírován měl býti nebo již také komise ke kasírování dne [datum chybí] 1787 z Voboříšského kláštera sem přijela a všechny věci jak klášterní tak kostelní sepsala.
Vidouce to okolní vesnice obzvláštně rychtář Matěj Vodrážka co by to znamenalo, ihned ráno dne [datum chybí], to jest [vynecháno] Panny Marie šel rychtář nadejmenovaný s Antonínem Charvátem do téhož kláštera a dal se ptáti, jestli již Milost pán krajsky stál, odpověď dostal, ze ještě ne, pomalé chvíli vyšel z refektáře a hned se ptá, co jste vy? rychtář odpověděl, že jest zdejší rychtář a on jemu řekl: Co chcete? Rychtář jemu odpověděl: pro Milost Pane krajský, přicházíme k nim stran našich Velebných Pánu Páteru, slyšíme, že má bejt klášter skasírovaný: nato hned Milost pan krajský běžel pro knihu a odpověděl všem, že bude skasírovanej a vy nemáte žádného duchovního psaného. Tu rychtář s tou největší ponížeností jeho žádal, aby nad námi otcem byl, že by celý ten okršlek zkažený byl, poněvač jest sem veliký schod lidu a že všechen ten okršlek má do kostela 1 míli.
Na to milost pan krajský odpověděl: Nu, nyčko půjdeme do kostela na mši svatou a uhlídám vaši pravdu a hnedky šel na malý kur a se po kostele díval, tu viděl na plný kostel nacpanej lidu, poněvač to bylo kor na Pannu Marii, jak ale z kostela šel, rychtář hned zase s několika sousedy za ním a on se k němu obrátil a řekl: Rychtáři, viděl jsem Vaši pravdu a protož hned sobě dejte psát na samotného Císaře Pána supliku a Váš Pan vrchní ať se vám do ní podepíše a dále řekl: Vy jste zaspali, tehdy co nejčerstvěji pospěšte, ale nemeškejte, ať se s takovou suplikou podrobí některý z Pánu duchovních, neb to musí býti moudře a já s mou povinností trochu posečkám, a na to odjeli.
Čtení je to určitě zajímavé, ale stará čeština a poněkud zvláštní (z dnešního pohledu gramatika) dělá čtení a hlavně pochopení obsahu poněkud náročné. Příběh má samozřejmě pokračování, ale to zveřejníme v dalších článcích, zachováme obsah a formu použijeme současnou. Velmi oceňujeme práci historiků, protože číst staré texty, ručně psané a starým, dnes těžko srozumitelným jazykem si zaslouží velké uznání.

To, co jste dosud přečetli (pokud jste článek dočetli až sem) je pro tento měsíc všechno. Děkujeme za vaši pozornost a věříme, že si i v dalších měsících najdete chvilku času, který strávíte nad naším článkem. Prosíme, buďte shovívaví a trpěliví. Za pochopení děkujeme a přejeme vám krásné chvilky s "babím létem" a po něm i krásný, příjemně vlahý podzim spojený s procházkami barevným i když pomalu usínajícím krajem.


Došlo po uzávěrce:

Příjemnou pohodu přejí a na opětovné shledání se těší autoři


V. M. S. + V. H.


Mše v říjnu: 12.10., 19.10.,26.10. mše svatá začíná vždy ve 14 hodin, 5.10. se mše nekoná.


*******************************************************************************************************************************************************
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama