Listopad 2018

Adventní koncert.

18. listopadu 2018 v 18:00

Listopad

1. listopadu 2018 v 6:00
Milí čtenáři, vítáme vás v předposledním měsíci roku 2018 - listopadu.
Na počátku nového měsíce je tradiční Svátek Všech Svatých a Památka zesnulých, který je spíše známý jako "Dušičky". Tohle krásné a milé pojmenování samo o sobě vyvolává připomínku našich blízkých, kteří už odešli na věčnost a jsou těmi dušičkami připomínanými v lidovém názvu svátku. Jen nechápeme, a myslím, že nejsme sami , proč se místo letitého českého svátku stále častěji propaguje importovaný "HELLOWEEN", doprovázený hororovými postavami, které se v českém prostředí nikdy dříve neobjevovaly. Stále více nabýváme dojmu, a snad nejsme sami, že postupně přicházíme o všechny naše původní svátky a oblíbené postavy s nimi spojené. Nejhorší na celé věci je, že už dnes tento přechod není nařízený a řízený státem, ale mladá generace se v rámci pochybné tzv. světovosti, sama odklání od českých tradic. Přátelští čeští čerti provázející Mikuláše a tak trochu kárající malé uličníky, nahrazují příšery, kterých se bojí i dost otrlí dospělí a děti...? Ty z nich mnohdy utrpí šok. Sotva se podařilo v minulosti zachránit Ježíška před Dědou Mrázem, útočí na něj znovu Santa Claus, před kterým není v Čechách od počátku podzimu úniku.
Ale zpět k "Dušičkám". Každý z nás navštíví hroby svých blízkých, zapálí na hrobě svíčku a zavzpomíná na časy, kdy ti odpočívající na věčnosti byli s námi, sejdou se příbuzní, kteří se mnohdy vidí jen při této příležitosti a dojde i na historky ze společného života. Je v tom smutek nad skončenou životní etapou a smíření s tím, že součástí života je i smrt. Ať tedy všichni kteří odešli odpočívají v pokoji a světlo věčné ať jim svítí. Všechny vás prosíme, uctěme důstojným a hlavně obvyklým způsobem "DUŠIČKY" a Helloween ponechme tam, kam patří a to rozhodně nejsou Čechy.
V Zaječově jsme Dušičky oslavili už v sobotu 27. října pochůzkou po místním hřbitově se zastaveními a s modlitbou u hrobky augustiniánských převorů a u některých hrobů bývalých farníků.
Z této vzpomínky přikládáme několik fotografií.


V souvislosti s "Dušičkami" jsme přemýšleli ještě nad jednou věcí a to jsou kříže postavené v české krajině. V posledních letech dochází k jejich postupné obnově a jejich počet v krajině stoupá. V Zaječově a jeho okolím je také několik křížů. Myslíme si, že mají být připomínkou nějaké události, která, až na nějaké výjimky, upadla do zapomnění. Kříže jsou obnoveny, ale asi nikdo už neví, kdo a hlavně proč je původně postavil.
Dnes se chceme zastavit u dvou křížů, které nejsou přímo v obci, ale přesto k ní svým způsobem patří. Jsou to u "Bílého křížku" postaveného při odbočce na letiště a "U panny Lídy". Zatímco pověst o panně (popř o paní) Lídě je známá v několika variantách a kříž je tedy připomínkou události skutečné nebo vzniklé v lidské fantazii, o Bílém křížku nevíme nic.
Prosíme všechny vás, čtenáře našeho povídání, pokud něco o historii a důvodu k postavení křížů víte, podělte se s námi o své poznatky na mailové adrese : sv.dobrotiva@post.cz, Za každý příspěvek jsme opravdu vděčni.
V letošním roce na listopad nepřipadá žádná adventní neděle a přesto se listopad neobejde bez hudebního vystoupení. Připomínáme provedení Hubertské mše Es-dur, 3. listopadu od 15 hodin v místním kostele. Plakát s podrobnostmi byl přiložený k říjnovému blogu.
Nejen hudba je náplní listopadu, ale i sportovci a jejich příznivci si mohou přijít na své. Spolek Zděná 2012 uspořádá 2.listopadu 2018 v zaječovském kině od 18 hodin besedu spojenou s promítáním dokumentu, který doplňuje besedu. Hostem tentokrát bude Zuzana Procházková, která se s účastníky podělí o své zážitky při překonávání přeplaváním kanálu La Manche a o další související témata. Všichni zájemci jsou srdečně vítání, vstupné na besedu je jako vždy dobrovolné.

Další pravidelnou a hojně navštěvovanou akcí je výstava (možná i jarmark) s názvem "ŠIKOVNÉ RUČIČKY". Akci pořádá agentura "REGIONART" a je příslib účasti cca 50 stánků s výrobky profesionálů i amatérů, v každém případě lidí šikovných a zapálených pro svou činnost. Přijďte tedy se pokochat uměním všech, kteří se rozhodli se svou prací seznámit veřejnost. Jen by bylo třeba, aby v době konání výstavy vyšlo počasí bez deště a velkého větru.
Poznamenejte si prosím: ve dnech 24. a 25. 11. 2018, v čase 10 až 17 hodin navštívit výstavu "ŠIKOVNÉ RUČIČKY" v zaječovském klášteře.
Více informací najdete na adrese: https//www.facebook.com/events/162557881317644/

Každý uplynulý den nás přibližuje k nejkrásnějším svátkům v roce - VÁNOCŮM. Těm předchází advent a k němu se vážou Adventní koncerty. Ve zdejším kostele budou dva. Ten první pořádá Spolek Zděná 2012 a vystupovat bude berounský soubor "BONBON" uskuteční se 9. prosince 2018 ve 14 hodin. Informace je to zatím předběžná, bližší údaje přineseme v prosincovém blogu.

Advent zakončí 22. prosince 2018 vystoupení žáků ZŠ v Zaječově spolu s jejich hosty. Koncert, který vždy s jistotou zaplní celý prostor kostela a posluchači přetrpí mnohdy docela drsné zimní podmínky, které v tomto období obvykle vládnou. Podrobnější informace opět slibujeme za měsíc v prosincovém blogu.
Milí a vážení naši čtenáři, jsme rádi, že jste našemu povídání věnovali svou pozornost a upřímně vám za to děkujeme.
Přejeme vám dobrou náladu a životní pohodu a to i přesto, že podzimní počasí je občas pošmourné a krajně nepříjemné. Zachovejte nám přízeň a my se vynasnažíme vás pravidelně informovat o událostech v kostele a občas i mimo něj.

...............................................Termíny mší...................................................................................

..............10., 17. 24. listopadu začíná mše svatá vždy ve 14 hodin....................................................

Srdečně vás zdraví autoři:


..........................................................V. M. S + V. H.........................................................


************************************************************************************************************************************