Květen 2018

Květen

1. května 2018 v 6:00

Krásný první májový den přejeme vám, všem našim stálým i náhodným čtenářům.

S posledním dubnovým dnem a s pálením "čarodějnic" jsme se přesunuli z takové té zimě jarní přechodové části roku do té s trvalejším teplým počasím, které mimo květů přináší s sebou i úrodu. Věřme, že počasí se zachová tak jak bývalo (jeho) dobrým zvykem a bude nám dávkovat přiměřeně vláhu i teplo. Ke květnovému počasí jsme přidali několik pranostik, tak jak to děláme pravidelně:
 • májová kapka platí nad dukát
 • když máj vláhy nedá, červen se předá
 • Pankrác, Servác , Bonifác (12.,13., 14. květen) jsou ledoví muži, Žofie (15. květen) je jejich kuchařka
 • na Urbana (25.května) pěkný teplý den, bude suchý červenec i srpen
V tomto měsíci nás čekají dvě významné události. Tou první je XXI. Mariánská pouť, pozvánku na ni přikládáme dále. Všichni, kteří mají zájem a chuť se zúčastnit, jsou už předem srdečně vítáni. Vřele doporučujeme všem, kterým to zdraví a kondice dovolí, pěší pouť čerstvě probuzenou přírodou z Tění do Zaječova. Věřte, že cesta jarním lesem je velmi pěkným zážitkem.


Druhou významnou událostí je koncert Zvonařova tria, který se koná v neděli 20. května 2018. Zaječovská farnost je spolupořadatelem, koncert se koná ve prospěch Spolku Zděná 2012 a případný finanční výtěžek bude použit k pokračování rekonstrukce druhé nejstarší budovy v obci.
Každému čtenáři asi nebude známo, kdo byl hudebník, skladatel a pedagog Zvonař a tak připojujeme alespoň stručnou informaci o něm.
Josef Leopold Zvonař (22. ledna 1824 Kublov - 23. listopadu 1865 Praha) byl český hudební skladatel, teoretik a pedagog. Složil desítky písní, ale i mše. komorní skladby, sonáty a dvě opery. Dodnes je známá píseň Vlastenecké hory (Čechy krásné, Čechy mé). Většina jeho prací je dnes zapomenuta, je však oceňován jako zakladatel české hudební pedagogiky, z níž později vyrostli další talentovaní hudebníci.
[Převzato z Wikipedie]


Hudebníci si název Zvonařovo trio vybrali především proto, že pocházejí z obce ve které se J. L. Zvonař narodil - z Kublova.
..........................................................................................................................................

Třemi snímky ze starých dob našeho kostela a kláštera připomínáme dávnou historii.Pohled na kostel od Hrbku.

Květnový program v zaječovském kostele:

 • 5. května 2018 - začíná mše svatá ve 14 hodin (náhrada za zrušenou mši 28.4.2018)
 • .
 • 12. května 2018 - XXI. Mariánská pouť - začátek poutní mše ve 14. hodin
 • .
 • 19. května 2018 - bohoslužba slova se začátkem ve 14 hodin
 • .
 • 20. května 2018 - Koncert Zvonařova tria od 15 hodin
 • .
 • 26. května 2018 -začíná mše svatá ve 14 hodin
Děkujeme všem našim laskavým čtenářům za pozornost kterou věnují našemu blogu, jehož rozsah je omezen závadou na naší technice. Omlouváme se a pokusíme se zjednat nápravu příště.
Krásné májové dny přejí autoři

........................................................V. M. S. + V.H............................................................

P.S. Nezapomeňte na prvomájový polibek pod rozkvetlým stromem. Svůj půvab má i krásná bříza.

Ať ani letos neuschneme!!!

*************************************************************************************************************************************