Březen

1. března 2018 v 12:00
Naši vážení a milí čtenáři, vítáme vás na našem blogu.
Další zimní měsíc je zase nenávratně pryč a přichází další, tentokrát už zavánějící jarem, které má v březnu svou, každoročně obnovovanou premiéru. Někdy lepší, někdy horší. Je to jak v lidském životě, tedy jako na houpačce, jednou líp, jindy hůř.
V únoru se naplno projevilo výtečné pozorování přírody a poznávání přírodních zákonitostí našimi předky a máme radost, že se občas povede potvrdit platnost některých pranostik i v 21. století. Například pranostika "Svatý Matěj ledy láme, nemá-li je, udělá je", tak tahle pranostika se letos naplnila naprosto přesně. A protože chybí sníh, který v únoru "pole sílí", uvidíme jaké budou důsledky pro celý letošní rok.
Počasí je hodně důležité, ale jsou i jiné události které naplňují a mnohdy ovlivňují náš celý život. První událostí února jsou Hromnice, kdy se světí svíčky (hromničky), které nás mají v průběhu celého roku ochraňovat.Krátce po svátku Hromnic přišla další důležitá událost pro celou farnost a tou byl křest malého, nového farníka Lukáše Stanislava. Ať ho životem provází boží požehnání a ochraňuje ho od nepříjemných a nebezpečných událostí.Když se tak krásně naplnila alespoň jedna z únorových pranostik, tak hned přejděme na březnové:
  • Březen - za kamna vlezem
  • Jak prší v březnu, tak také v červnu
  • Na svatého Řehoře (12. března) led plave led do moře a čáp letí od moře
  • Svatý Josef (19. března) s tváří milou končí zimu plnou
  • Svítí-li slunce na den Zvěstování panny Marie (25. března) bude úrodný rok
[Jan Munzar - Medardova kápě]
Únor má svoje naprosto jedinečné postavení v celém kalendářním i liturgickém roce. V tom kalendářním je významný tím, že je nejkratším měsícem roku, každé čtyři srovnává délku kalendářního roku s astronomickým a je posledním, úplně zimním měsícem (alespoň teoreticky). Je měsícem, ve kterém se v maškarním průvodu a veselí slaví konec Masopustu, i když mnoho oslavujících dnes ani netuší co Masopust vlastně je a proč se vlastně jeho konec slaví. Dáme krátké vysvětlení co masopust vlastně je:
Masopust je třídenní svátek nazvaný stejně jako slavnostní období mezi vánocemi a postní dobou. Zatím co jeho začátek je pevně stanovený po svátku Tří králů (6. ledna), pak jeho konec na Popeleční středu, je závislý na datu Velikonoc a končí v době od poloviny února do počátku března. V původním smyslu jde o "opuštění masa" (slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare, "dát pryč maso". Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období zvaným "tučný čtvrtek", spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky, končiny, fašank nebo přímo masopust, se konají různé rituály, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou, spojenou s "pohřbíváním basy" o úterní půlnoci.
[Volně převzato z Wikipedie]

Pravda, v dnešní době se se ledacos z průběhu oslavy masopustu změnilo. Zaměstnavatelé vyžadují soustředění a odpovědnost, pracovní povinnosti jsou důležité, mají přednost před oslavami a tak se musí najít kompromis mezi povinností a zábavou. Hlavně je dobře, že se na tradiční staré zvyky nezapomíná, a že i mladá dorůstající generace je ponese dál.
Masopustní průvod masek si můžete prohlédnout na dále uvedeném odkazu na Zoneramu. Zároveň si můžete prohlédnout části obce, kterými průvod masek procházel. Ke cti účinkujících je nutno dodat, že výkon to byl více než skvělý vzhledem k rozlehlosti obce i k různým "nebezpečím", které na ně místy na trase průvodu čekala.


Popeleční středa

Oslavou konce masopustu a Popeleční středou začíná velký čtyřiceti denní půst, který předchází nejvýznačnějším církevním svátkům - svátkům velikonočním. Tedy době, kdy je připomínáno ukřižování Ježíše Krista i jeho zmrtvýchvstání. A postní doba je časem (ale ne podmínkou), kdy by se každý, ať už je věřící jakéhokoliv křesťanského vyznání, nebo je i ateista, měl zamyslet nad svým životem nejen mezi svými nejbližšími, ale i životem celé společnosti. Nechceme v našem příspěvku teoretizovat o v podstatě filozofických a teologických tezích, to neumíme, ale jednoduše připomenout významné dny křesťanského roku.
Program na březen:

3. března 2018 - mše se nekoná

10. března 2018 - začátek mše je ve 13.30 hodin. Před mší se prochází křížová cesta v kostele.

17. března 2018 - mše začíná ve 13.30. Mši předchází křížová cesta v kostele.

24. března 2018 - začátek mše je ve 13.30, před mší se prochází křížová cesta v kostele, mše je sloužena s platností pro Květnou neděli.


Připomínka významných dní pro kostel a klášter Zvěstování Panny Marie:

25. března 1262 Oldřích Zajíc z Valdeka dostal od krále Přemysla Otakara II. povolení ke stavbě a 26. března téhož roku zakládá klášter a kostel pod ochranou Zvěstování Panny Marie. V tomto roce tedy uplyne od založení kláštera a kostela 756 roků. Není v českém státě mnoho míst s takovouto historií.
Přejeme vám, naši čtenáři, aby pomalu přicházejíci jaro s sebou přinášelo radost, příjemnou náladu a pohodu. Aby se vám nemoci vyhýbaly a radost vám dělal každý čerstvý květ i list. Vzpomínejte na zdejší kostel a už dopředu si poznamenejte datum příští, XXI. Mariánské pouti, která se uskuteční 12. května 2018.
Srdečný dík za vaši pozornost a za měsíc opět na shledanou se těší autoři


................................................................V.M.S. a V.H.....................................................*****************************************************************************************************************************************
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 windows product key windows product key | E-mail | Web | 26. května 2018 v 6:48 | Reagovat

Thanks for sharing excellent information. Your site is very cool.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama