Květen

1. května 2017 v 6:00
Naši milí čtenáři, vítáme vás na květnovém vydání blogu kostela Zvěstování Panny Marie v Zaječově.
Minulý příspěvek jsme začínali citací lidové pranostiky, která se ukázala, bohužel, jako až příliš pravdivá. Nejznámější a nejčastěji užívaná květnová pranostika "Studený máj, v stodole ráj" slibující dar hojnosti v podobě bohaté úrody, je ve své podstatě velmi pozitivní i když zároveň upozorňuje na možná rizika (ledoví muži a pod...). Ale hned další "V máji pastýři nemá oschnout hůl" slibuje dostatek vláhy pro rostliny, ale zároveň i varuje, že to s tou bohatou úrodou nemusí být tak docela jisté a že mohou hrozit i jiné nepříjemnosti například v podobě velké vody. Duben potvrdil lidovou moudrostzískanou pozorováním přírody po celé generace a nám nezbývá nic jiného než věřit, že se také občas i moudrost třeba zmýlí. Globální oteplování nás straší ze všech stran, ale letošní zima předvedla, že příroda zcela nerezignovala a ukázala nám všem, co přes veškeré zlo na ní páchané, ještě dokáže.
Přírodu a počasí jsme probrali a teď se budeme věnovat záležitostem kostela. Procházeli jsme trochu historii a uvědomili jsme si, že 13. května 1263 byl zdejší kostel (ve své původní podobě) poprvé, biskupem Janem III. z Dražic a jeho sufragánem (pomocným biskupem) Janem Jatvěžským, vysvěcen. Od prvého vysvěcení uplynulo neuvěřitelných 754 roků a je nutno zdůraznit, že kostel, i když značně menší, byl postaven za pouhých 14 měsíců (v 21. století a ČR poněkud neuvěřitelná představa).
K vysvěcení došlo šestou neděli po velikonocích (Dominica in Exaudi) a na tuto dobu připadá konání Mariánských poutí. Poutě byly obnoveny v roce 1997 a letos se koná pouť dvacátá - jubilejní. Zveme všechny, kteří chtějí uctít patronku našeho kostela, něco udělat pro své zdraví a přikládáme pozvánku na XX. Mariánskou pouť. Cesta poutníků začíná u kapličky sv. Václava v Těních a vede hezkou a klidnou krajinou, z části lesem a z části polní cestou. Za pěkného počasí, které, jak věříme, určitě bude, jde o velmi příjemnou a fyzicky nenáročnou cestu do místního kostela a kláštera, kde pro poutníky bude připraveno malé občerstvení. Odpoledne ve 14 hodin bude slavena mše svatá. I když je 27. 5. sobota, má mše nedělní platnost
.................................................................Pozvánka..................................................................


Prosíme vás, všechny naše čtenáře, sdílejte pozvánku se svými přáteli. Bylo by dobře obnovit všeobecné povědomí o zaječovské Mariánské pouti, která v minulosti patřila k slavným poutím ve zdejším kraji.
Ze sbírky starých fotografií Josefa a Pavla Švadrlíkových uvádíme jeden z mála dochovaných snímků, který dokumentuje, jak bylo "kramáři" zaplněno při pouti prostranství před kostelem i kolik lidí se mezi krámky a kostelem pohybovalo. Pouť tehdy nebyla jen náboženskou událostí, ale i událostí svým způsobem společenskou. Takovéto poutě se už asi nikdy nevrátí, ale dnes už dvacet let obnovená tradice je jistou nadějí i pro příští léta. Přejme si, abychom se na pouti ve zdraví a dobré náladě všichni sešli.

Pouť_originál starého snímku
Pouť upravený snímek

Pro ty, kteří Zaječov neznají doplňujeme: na fotografii je cesta ke kostelu a pohled je směrován na náves (cesta na Komárov). V době našeho mládí slavné poutě doznívaly a podle vzpomínek pamětníků, v době největší slávy zaječovských (svatodobrotivských) poutí byly krámky prodejců rozestaveny po stranách silnice na Komárov od kostela až k mostu přes Jalový potok pod Vartou, což představuje vzdálenost cca 1 km. To nám naši rodiče v padesátých letech vyprávěli o zdejších poutích, tak si vyprávění rodičů pamatujeme a dělíme se o ně s vámi, našimi čtenáři.
Duben je nejen (většinou) opravdu jarním měsícem, ale připadl na něj i významný církevní svátek - velikonoce. Vracíme se k nim několika snímky, kterými se snažíme dokumentovat dění v kostele při jejich přípravě a oslavě. První série dokumentuje "Květnou neděli" a druhá "Zelený čtvrtek". Prosíme, zavzpomínejte na své prožitky velikonoc při prohlížení našich snímků.

Květná neděle

Zelený čtvrtek


....................................Program květnových bohoslužeb:...............................................


......................................6. 5. 2017 - mše se nekoná.....................................................

...............................13. 5. - 20.5. 2017 - mše začíná ve 14 hodin........................................

........................27. 5. 2017 - Mariánská pouť - slavnostní mše začíná ve 14 hodin........................
...................................Podrobnosti jsou uvedeny na plakátu.............................................

Dámy a pánové, děkujeme za váš čas který jste našemu blogu věnovali a prosíme vás, předávejte podle svých možností upozornění na náš blog svým přátelům a zachovejte nám přízeň i v budoucnu

...........................................Loučí se se s vámi autoři..................................................

.....................................................V. M. S............................................................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hotmail outlook hotmail outlook | E-mail | Web | 26. května 2017 v 10:09 | Reagovat

6. 5. 2017 - mše se nekoná

2 Linda James Linda James | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 8:46 | Reagovat

Thanks for sharing, very useful information. You can visit my site for more information.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama